تبلیغات
زندگی - دکوراسیون

چگونه بهتر زندگی کنیم؟


دكوراسیون بهاری

بهار را با دكوراسیون‌های زیر به خانه آورید.

1- از اتاق پذیرایی شروع كنید. با انتخاب رنگ‌های شاد زرد، لیمویی و نارنجی رسیدن بهار را احساس كنید. از گلدان‌های شاد و روشن، كوسن‌های طرح‌دار و باروح و قالیچه‌های كنفی استفاده كنید. سری به جمعه بازار بزنید و چیزهایی را كه به محیط شما حس تازگی دهد، بدون صرف هزینه زیاد پیدا كنید.

2- اتاق‌خواب را بهاری كنید.
با انداختن یك متر پارچه گل‌دار بالای تخت حال‌وهوای جدیدی به اتاق بدهید. با استفاده از قاب‌های ارزان‌قیمت تزیین‌شده با كاغذ كادو دیوارهای خالی را پر كنید. پاتختی را با زدن یك رنگ متالیك جلا دهید.

3- از گچبری‌های آماده سقف استفاده كنید و با زدن رنگ زرد آن‌ها را برای تزیین دیوار به كار ببرید. این صفحات گرد، سبك خاصی به اتاق پذیرایی می‌دهند.

4- با شش جاتخم‌مرغی كه در دو ریف قرار می‌دهید، تمام وسایل ریز مورد نیاز روی میز مانند كلیپس كاغذ، تمبر، گل یا حتی شكلات‌ها را داخل آن‌ها بریزید.

5- تنوع طرح داشته باشید. كشوهای دراور قدیمی را با دو نوع كاغذ با طرح گیاه و با استفاده از چسب اسپری تزیین كنید. از همین طرح روی چراغ سفید و ساده رومیزی استفاده كنید.

6- با كشیدن یك گل روی فرش كنفی، استفاده از كوسن‌های گل‌دار و انداختن یك رومیزی سفید ساده به اتاق آفتاب‌گیر خود حال و هوای بهاری بدهید.

 

7- از سایه‌بان رومی آماده استفاده كنید. نوارچسب را به صورت عمودی و راه راه از بالا به پایین بچسبانید. به كمك یك اسفنج آماده و خشك روی پارچه به صورت موازی به آرامی رنگ آكریلیك بمالید. بعد از خشك شدن رنگ، نوارچسب‌ها را بكنید. برای پایین پرده از یك میله استفاده كنید. بین دو رنگ نوار خط‌های منحنی بكشید.

8- از گیاهان استفاده كنید. دو ظرف شیشه‌ای پایه‌دار را داخل هم قرار دهید. گیاهان كوچك را در ظرف پایینی و برگ‌های بزرگ‌تر و آب را در ظرف رویی قرار دهید.

9- یك سطل رنگ راحت‌ترین راه برای تغییر محیط است. از یك رنگ بهاری كه حس شاد در شما ایجاد می‌كند، استفاده كنید و یك دیوار یا كل اتاق را با آن رنگ كنید. با استفاده از تكه‌ پارچه‌های شاد به‌راحتی كوسن و رومیزی درست كنید.

10- در سرویس‌های بهداشتی می‌توانید آینه را دكوپاژ كنید. یك آینه با قاب صاف بخرید و با یك پارچه شاد قاب را دكوپاژ كنید. با چهار یا پنج پوشش، سطح صاف خواهد شد.

11- از یك سبد فلزی تخم‌مرغ به عنوان لوستر استفاده كنید. به دنبال سبدی باشید كه طرح آن را بپسندید و یك سوراخ در ته برای آویزان كردن داشته باشد. برای ایجاد سایه، از یك پارچه به اندازه طول و عرض سبد استفاده كنید و یك سانت اضافه‌تر برای روی هم قرار گرفتن كار در نظر بگیرید. پارچه را به شكل تیوب بدوزید و لبه‌های بالایی و پایینی آن را كوك یا چسب بزنید. با استفاده از نخ چندلا و سوزن گلدوزی پارچه را به سبد وصل كنید. با استفاده از چسب گرم یك لانه پرنده را همراه با چند شاخه برای زیبایی كار به دسته سبد وصل كنید.

12- استفاده از برچسب دیوار، راهی سریع و آسان برای دكوراسیون سطوح ساده است. قسمت بالای تخت و بخشی از دیوار را با برچسب طرح بدهید.

13- با استفاده از عكس‌های هنری كه بین قسمت‌های گچ‌بری شده قرار می‌دهید، اتاق‌پذیرایی رنگ و زیبایی خاصی پیدا می‌كند. برای جلوه بیشتر زیر عكس‌ها بوم بگذارید. حتی می‌توانید دیوار ساده و سفید زیر عكس‌ها را رنگ خاصی بزنید.

14- از تصاویر پرندگان استفاده كنید و آن‌ها را به دیوار آویزان كنید تا بدون هیچ هزینه‌ای فرم چاپی بگیرد.

15- درهای تاشو را كنار هم قرار دهید و به عنوان پارتیشن اتاق پذیرایی یا كار بزرگ هنری از آن‌ها استفاده كنید. سطح پارتیشن را آستر سفید بزنید. با استفاده از گچ آن را به صورت راه‌راه تقسیم كنید. با یك قلم‌موی بزرگ داخل كادرها را رنگ كنید.

16- استفاده از كام‌كوآت (نوعی پرتقال بسیار كوچك) داخل گلدان دارای آب و قرار دادن گل‌های لاله زرد یا هر گل بهاری دیگر روی آن‌ها و ظرف ‌میوه كه با سیب سبز پر شده باشد، میز صبحانه شما را بهاری می‌كند.

17- از زیرلیوانی‌های ارزان قیمت به عنوان كار هنری برای دیوار استفاده كنید. آن‌ها را روی كارت‌های چسب‌دار رنگی بچسبانید و داخل قاب‌های آماده قرار دهید. زیرلیوانی‌های گرد و ضخیم را داخل قاب مربع شكل قرار دهید.

18- استفاده از درهای كشویی ساده ضمن آن كه نور را به راحتی عبور می‌دهند، باز و بسته كردن راحتی نیز دارند. امروزه انتخاب این درها محدود به سفید ساده نیست، رنگ‌های كم رنگ و طرح‌های متعددی در این زمینه وجود دارد. با استفاده از گیره پرده به‌راحتی پرده را روی آن آویزان یا جابه‌جا كنید.

19- برای داشتن رومیزی یا دستمال سفره رنگی، یك پارچه نخی مربع یا سفره آماده را به شكل دایره یا راه‌راه رنگ كنید. با استفاده از گچ، طرح خود را بكشید و داخل آن را با رنگ فابریك یا آكریلیك پر كنید.

20- گاهی مواقع تنها با تغییر حال و هوای یك پنجره می‌توان بهار را به داخل آورد. با یك پرده طرح‌دار زیبا مدل رومن حالت هنری به پنجره بدهید.

21- یك قفس چوبی قدیمی كه روشن رنگ شده و داخل آن لانه پرنده، تخم‌مرغ و گل‌های كوچك قرار داده شده باشد، از دیگر روش‌های نمایش بهار است.

22-  طرح‌های طبیعت را با برچسب‌های شیشه‌ای به شكل سرخس، لیف خرما به خانه آورید.

23- به جای برگ‌های تازه كه قهوه‌ای شده و هر چند هفته یك بار مجبور به عوض كردن آن خواهید شد، می‌توانید از برگ‌های خشك استفاده كنید و برای عدم تغییر رنگ، روی آن‌ها اسپری آكریلیك بزنید.

24- سرویس بهداشتی مخصوص بچه‌ها را با برچسب‌های مختلف اختصاصی كنید. لگن، وان، دستشویی و ... را برچسب بزنید.

25- پرینت گل‌های متقارن دیوار خالی را مركز توجه خواهد كرد. برای این منظور با دوربین دیجیتال از گل‌ها عكس بگیرید. آن‌ها را بزرگ كنید و روی كاغذ گلاسه چاپ كنید و قاب یا روی بوم بچسبانید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تابلوها را چگونه نصب كنیم؟

اگر تا به حال برایتان پیش آمده قاب‌ها و آثار هنری را كجا نصب كنید تا بهتر به نظر آیند، مطلب ذیل را حتما بخوانید.

- اگر می‌خواهید عكس‌های خانوادگی را به دیوار بزنید، برای نتیجه بهتر و ظاهری متحدتر آن‌ها را اسكن كرده، به صورت سیاه و سفید در آورید و قاب یكسان و یك‌رنگی برای آن‌ها انتخاب كنید. به این ترتیب عكس‌هایی كه در سال‌های مختلف گرفته شده‌اند حتی عكس‌های بسیار قدیمی حالت هنری پیدا خواهند كرد.

- به طور كلی كارهای هنری را باید طوری نصب كرد كه همسطح چشم باشند.

- نكته دیگر آن كه به تعداد عكس‌هایی كه دارید، حالت واحد دهید. بهتر است برای راحتی كار، عكس‌ها را ابتدا روی میز یا زمین قرار دهید، زیر آن‌ها كاغذ سفید بگذارید و چیدمان‌های مختلف را تا رسیدن به نتیجه دلخواه امتحان كنید.

- تصاویر كوچك را برای دیوارهای باریك و تصاویر بزرگ‌تر را برای دیوارهای پهن در نظر بگیرید.

- كارهای هنری نباید از اندازه مبل یا میز كنار آن‌ها بیشتر باشد. اندازه %75 برای این منظور مناسب است.

- كارهای هنری را نورپردازی كنید. دادن نور باعث دراماتیك‌شدن كار می‌شود.

- تصاویر باید هماهنگ یا در تضاد با اتاق باشند. با توجه به رنگ‌آمیزی و طرح اتاق در مورد شاد یا خنثی بودن اثر تصمیم بگیرید.

- كارهای بزرگ را در جاهای مهم و مورد توجه مانند دیوار شومینه قرار دهید.

- تصویر مناظر، جاهای كوچك را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

- با كمی ابتكار می‌توانید گل‌های خشك را داخل قاب قرار دهید و به صورت افقی به دیوار آویزان كنید.

- استفاده صحیح از خطوط حالت اتاق را تغییر می‌دهد. خطوط افقی بر كشیده و پهن شدن طرح تاكید دارد. این خطوط اتاق‌های باریك را پهن‌تر نشان می‌دهند.

- خطوط عمودی رسمی‌تر بوده، بر ارتفاع می‌افزاید و موجب ظریف‌تر شدن كار می‌شود. معمولا دیوار را بلندتر نشان می‌دهد.

- ‍با زدن تابلو به صورت مورب به دیوار، طرح دراماتیك و مهیج‌تر شده و برای راه‌پله بسیار مناسب است.

- قرار دادن تصاویر به صورت متقارن در دو طرف  آینه، توازن و رسمی بودن را می‌رساند و حالت خوشایند و آرامش‌دهنده‌ای به بیننده می‌دهد.

- به عنوان كار هنری می‌توانید از قاب خالی، پنجره‌های قدیمی، قطعات معماری هم استفاده كنید.

- در صورتی كه تصاویر از نظر رنگ در تضاد با دیوار باشند، تاثیر بیشتری خواهند داشت (برای دیوار روشن، تصویر تیره مناسب است).

- استفاده از یك جفت طرح با قاب و رنگ یكسان اهمیت را می‌رساند و طرح را یكپارچه و متحد می‌كند.

نوشته شده توسط (علی ابراهیمی)تاریخ17/1/1389